ترکیب رنگ خانه : 4 قانون اساسی انتخاب رنگ

ترکیب رنگ برای کسانی که به طراحی داخلی اهمیت می دهند بعضی وقتها دشوارترین بخش طراحی است.واضح ترین دلیل این است که رنگ ها بی ثبات هستند؛یعنی باتوجه به محیط طراحی تغییر می کنند. ترکیب رنگهای زیادی برای انتخاب وجود دارد که باید آنها را در نسبت های درست کنار هم قرار داد. در غیر این صورت،عدم تناسب و هماهنگی در رنگها به چشم میخورد. 

ترکیب رنگ برای کسانی که به طراحی داخلی اهمیت می دهند بعضی وقتها دشوارترین بخش طراحی است.واضح ترین دلیل این است که رنگ ها بی ثبات هستند؛یعنی باتوجه به محیط طراحی تغییر می کنند. ترکیب رنگهای زیادی برای انتخاب وجود دارد که باید آنها را در نسبت های درست کنار هم قرار داد. در غیر این صورت،عدم تناسب و هماهنگی در رنگها به چشم میخورد. 

خوشبختانه، چند قانون برای رنگها وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا مطمئن شوید که رنگ های شما از نظر تناسب و هماهنگی متعادل به نظر می رسند. ما آنها را با توضیحات قابل فهم فهرست کرده ایم. برای تسلط  بر رنگ در طراحی داخلی توصیه می شود چهار قانون که توسط بزرگ ترین طراحهای دنیا بررسی و آزمایش شده اند و در ادامه به آن می پردازیم را مطالعه نمایید.

1- قانون 60-30-10 در ترکیب رنگ

قانون 60-30-10 یکی از قوانین موردعلاقه طراحان داخلی است. می توانید از این قانون برای اطمینان از متعادل بودن ترکیب رنگ خود استفاده کنید. در این پروسه طراحی از سه رنگ استفاده می شود. 60، 30 و 10 به درصد رنگهای فضای شما اشاره دارد که هرکدام از آنها را تشکیل می دهد. 

نحوه کاربه این صورت است: ابتدا، یک رنگ را به عنوان رنگ غالب خود انتخاب می کنید و تقریباً 60 درصد اتاق را اشغال می کنید. به طور معمول، از یک رنگ خنثی یا نوعی رنگ ملایم استفاده می شود که بتواند فضای زیادی را بدون اینکه احساس کنید ممکن است در دراز مدت چشم شما خسته شود ,اشغال کند. رنگ بعدی رنگ دوم شما خواهد بود که معمولاً کمی پررنگ‌تر است و حدود 30 درصد فضا را اشغال می‌کند. در نهایت، رنگ سوم شما پررنگ ترین رنگ در فضای طراحی شماست و باید 10 درصد باقیمانده را تشکیل دهد. 

برای مثال عکس بالا را ببینید. داخل این تصویر، خاکستری رنگ غالب است. می توانید آن را روی دیوارها و مبل ببینید. سپس، رنگ مشکی رنگ ثانویه است. این رنگ در قفسه کتاب، میز کناری، بالش , صندلی ناهارخوری و فرش قابل مشاهده است. در نهایت، مرجانی رنگ برجسته است که در بالش های روی مبل ,گیاه در گلدانی و پرده قابل مشاهده است.

2- رنگهای گرم در مقابل رنگهای سرد

به طور کلی، رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی و زرد به عنوان رنگ های گرم در نظر گرفته می شوند، زیرا آنها زنده تر هستند. با این حال، رنگ های خنثی مانند قهوه ای و خرمایی نیز دردسته رنگهای گرم قرار دارند. در طرف دیگر طیف رنگ های سرد که شامل رنگهای آبی، سبز, بنفش و همچنین خاکستری است قرار دارند. انتخاب رنگ های گرم یا سرد بر انرژی فضا تأثیر می گذارد. از آنجایی که رنگ‌های گرم شادی بخش هستند حسی خوشایندی به اتاق می‌دهند،برای سرگرم کننده تر شدن محیط  نیز توصیه می شود. به استفاده از این دسته رنگ در اتاق غذاخوری یا آشپزخانه خود فکر کنید. از طرف دیگر، رنگ های سرد، آرام تر هستند. آنها در اتاق خواب ها و فضاهای اداری، و به طور کلی فضاهایی که نیاز به برقراری آرامش است، بیشترین استفاده را دارند

3-استفاده از رنگ مکمل در ترکیب رنگ

از بین تمام قوانین رنگی که طراحان داخلی استفاده می کنند، طرح رنگ مکمل اغلب به عنوان ساده ترین روش در نظر گرفته می شود. زیرا که این طرح فقط شامل دو رنگ است. به طور خاص، از دو رنگ استفاده می‌کند که دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار دارند یا به عبارتی برضد هم هستند. ترکیب‌هایی مانند آبی و نارنجی، زرد و بنفش یا قرمز و سبزدر این روش مورد استفاده قرارمی گیرند. همانطور که در عکس بالا می‌بینید، این جفت‌های رنگی فوق‌العاده هستند. به دلیل اینکه قرار است در دوز و فضای کوچک انرژی را افزایش دهید،کنتراست و غلضت رنگها زیاد است. شما باید آنها را به عنوان رنگ های تاکیدی خود در نظر بگیرید و از رنگهای خنثی در کنار ترکیب رنگی اصلی خود استفاده کنید تا فضای رنگی محیط خود را متعادل کنید. این تعادل در رنگها جهت خسته نشدن چشم پیشنهاد می شود.

4-استفاده از رنگ مشابه در ترکیب رنگ

اگر در ترکیب کردن رنگها مشکل دارید،می توانید از تکنیک رنگ مشابه استفاده کنید.در این روش، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک رنگ مرکزی را انتخاب کنید، سپس از رنگ های دو طرف رنگ مرکزی را پیدا کنید. در اینجا، دو رنگ، رنگ های اصلی و رنگ سوم ترکیبی از دو رنگ اصلی خواهد بود. به عنوان مثال، قرمز، نارنجی و زرد یا قرمز، بنفش و آبی. از آنجایی که از سه رنگ در این ترکیب خود استفاده می‌کنید،پیدا کردن بهرین نسبت برای استفاده از هررنگ برای متعادل کردن فضای رنگی اتاق میتواند مفید باشد. میتوانید دوباره قانون 60-30-10 را وارد کنید تا نسبت خود را کنترل کنید. 

به یاد داشته باشید، همیشه می‌توانید از سایه‌های مختلف یک رنگ به‌عنوان راهی برای ایجاد تنوع بصری استفاده کنید. اگر طرفدار رنگ‌های پر جنب و جوش نیستید، می‌توانید با استفاده از ترکیبی از رنگ‌های خنثی مشابه یک طراحی مناسب انجام دهید .در اینجا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که رنگ های سیاه، سفید و خاکستری را با نسبت مناسب در یک ترکیب استفاده کنید تا ظاهری شیک و مدرن ایجاد کنید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

جهت دریافت مشاوره رایگان

فرم زیر را تکمیل کنید

در اسرع وقت، مشاوران ما با شما در تماس خواهد بود.

تهران رنویت

گروه فنی مهندسی  تهران رنویت  با هدف فعالیت صحیح و اصولی در زمینه صنعت ساختمان سازی تشکیل گردید. گروهی از مهندسین خوش فکر که هر کدام بیش از ده سال در حوزه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت داشته اند، اینبار با ایده ای نو و رویکردی متفاوت در مجموعه تهران رنویت گرد هم آمده اند تا بتوانند با اتکا به تجربه، دانش و مهارت جمعی خود، در جهت اعتلای این هنر اصیل و این صنعت متعالی، به سهم خود قدمی بردارند.