طراحی معماری چیست؟ توضیحات و انواع آن

اگرچه اصطلاح طراحی معنای گسترده ای دارد، اما معمولاً به ترکیب بخش خلاقانه و فنی اشاره دارد که اساس یک پروژه یا یک ایده را تعیین می کند. بنابراین طراحی معماری پیش از

اگرچه اصطلاح طراحی معنای گسترده ای دارد، اما معمولاً به ترکیب بخش خلاقانه و فنی اشاره دارد که اساس یک پروژه یا یک ایده را تعیین می کند. بنابراین طراحی معماری پیش از تحقق ایده، اساس و اولین مرحله در نظر گرفته می شود. در ادامه، بیشتر در مورد چیستی این موضوع، انواع مختلف آن و نمونه‌های جالب آن صحبت خواهیم کرد.

طراحی معماری چیست؟

طراحی معماری رشته‌ای است که بر پوشش و رفع نیازها و خواسته‌ها، ایجاد فضاهای زندگی، با استفاده از ابزارهای خاص و به‌ویژه خلاقیت تمرکز دارد. بنابراین، علیرغم این باور عمومی که معماری تنها یک وظیفه فناورانه است، هدف ترکیب فن‌آوری و زیبایی‌شناختی است.

به همین ترتیب، طراحی را که به عنوان فرآیند خلاقانه درک می شود، و معماری را که مبتنی بر ایجاد و ارائه راه حل ها در سطح فنی است، ترکیب می کند. طراحی معماری با اختلاط هر دو رشته، از طریق تجربیات فضایی به دنبال ارزش ها و کیفیت های رسمی آثار است. به طور کلی، ما آن را با نقشه ها، طرح ها یا طرح های کلی یک پروژه میشناسیم. در موضوع بحث، عوامل دیگری نیز دخیل هستند که میتوان به هندسه، فضا یا زیبایی شناسی اشاره کرد. به هر حال، معماری و در نتیجه طراحی معماری از عناصر و فرآیندها یا فازهای بسیاری تشکیل شده است.

یک معمار هنگام طراحی باید در نظر داشته باشد که باید تحلیلی انجام دهد تا با توجه به نیازها و منابع، طراحی و ساخت را انجام دهد و همیشه زیبایی شناسی و خصوصیات فنی و همچنین قوانین اساسی ساخت را در نظر داشته باشد. به همین دلیل است که فرآیندی که بتواند همه این متغیرها را شناسایی کند باید در نظر داشته باشد که باید نیازها را چه از نظر هنری و چه از لحاظ فنی بر روی کاغذ (یا نرم افزار) منعکس کند. در این مورد، خطوط عنصر اصلی این رشته هستند که جنبه های مختلفی مانند شکل، ابعاد و موقعیت فضاهای مختلف را که پروژه را یکپارچه می کند، مشخص می کند.

انواع و نمونه های معماری

البته معماری از تعداد زیادی رشته خاص تشکیل شده است. ما نه تنها می توانیم بخش سازنده را حفظ کنیم، بلکه باید شاخه های دیگری را نیز در نظر بگیریم که به ایجاد یک پروژه کامل کمک می کنند. به طور کلی اساس این است که بدانیم فضا چه کاربردی دارد، اما جنبه های زیبایی شناختی نیز دخالت دارند. این به این معنی است که نمونه‌سازی آسان نیست، فقط برخی از مقوله‌ها می‌تواند بی‌نهایت باشد: ما می‌توانیم طراحی معماری را بر اساس کاربرد آن، با توجه به هدف، زیبایی‌شناسی، جنبه‌های فنی آن طبقه‌بندی کنیم.

نمونه های طراحی معماری نیز به همین دلیل می توانند بی نهایت باشند، و این واقعیت را اضافه می کنند که روندها متغیر هستند و به بسیاری از عوامل دیگر واکنش نشان می دهند. در این مورد، می توان در مورد برخی از گرایش ها در معماری و طراحی مدرن صحبت کرد که روی بسیاری از معماران یا طراحان در هنگام ایجاد پروژه های خود تأثیر گذاشته است. با در نظر گرفتن طراحی به عنوان یک بازنمایی مفهومی، می توانیم آن را در برخی از عناصر منعکس کنیم. برای توضیح این مفهوم و ارائه مثال‌، می‌توان در مورد طراحی بیوفیلیک صحبت کرد.

 حال باید دید مفهوم آن چیست؟ طراحی بیوفیلیک یک روند ساخت و ساز است که معماری و طبیعت را در کنار هم قرار می دهد و عناصر طبیعی را در ساخت ساختمان ها وارد می کند. هدف قطع ارتباط با مناطق شهری از طریق جنبه های طبیعی است که در خود ساختمان ها گنجانده شده است. بنابراین، مثال طراحی بیوفیلیک سه نکته اساسی را ارائه می دهد: ارتباط با طبیعت از طریق محرک های حسی، تداعی حضور طبیعت از طریق تقلید از فرم ها، یا ساخت فضاهایی که تضمین کننده احساس آرامش و استراحت است.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

جهت دریافت مشاوره رایگان

فرم زیر را تکمیل کنید

در اسرع وقت، مشاوران ما با شما در تماس خواهد بود.

تهران رنویت

گروه فنی مهندسی  تهران رنویت  با هدف فعالیت صحیح و اصولی در زمینه صنعت ساختمان سازی تشکیل گردید. گروهی از مهندسین خوش فکر که هر کدام بیش از ده سال در حوزه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت داشته اند، اینبار با ایده ای نو و رویکردی متفاوت در مجموعه تهران رنویت گرد هم آمده اند تا بتوانند با اتکا به تجربه، دانش و مهارت جمعی خود، در جهت اعتلای این هنر اصیل و این صنعت متعالی، به سهم خود قدمی بردارند.