روف گاردن: 9 نکته اساسی برای طراحی بهتر

روف گاردن علاوه بر جلوه بصری که به ساختمان اضافه می‌کند، محل آرام بخشی را برای استراحت روح پدید می آورد. در ادامه ایده های فوق‌العاده‌ای را برای شما آورده‌ایم.

با چند روش هوشمندانه، مانند گسترش کاشت، غربالگری ساختمان های مجاور و به حداکثر رساندن فضای زندگی در فضای باز، روف گاردن ها می توانند بزرگتر از آنچه هستند احساس شوند.

1- با پشت بام خود مانند یک اتاق نشیمن در فضای باز رفتار کنید.

روف-گاردن-فضای باز

این تراس شیک روی پشت بام در فضای باز و سرپوشیده دارای تمام وسایل و امکانات رفاهی یک اتاق نشیمن در داخل خانه است. مانند مبلمان شیک، هنر دیوار و نوربرای تراس خود، سعی کنید فضا را طوری ببینید که انگار یک اتاق در داخل است، و تصور کنید که چگونه آن را چیدمان می کنید

 همه دکورها در بیرون معنی ندارند.پس سرمایه گذاری روی مبلمان راحت در فضای باز و اضافه کردن جزئیاتی مانند فرش در فضای باز، گیاهان گلدانی، ساختار سایه یا چتر و نورپردازی فضا را جذاب تر می کند.

2- افزایش فضای سبز در روف گاردن

فضای-سبز-روف

برای اینکه پشت بام شما بیشتر شبیه یک باغ خلوت باشد، روی پرده‌ها، نرده‌ها و گلدان‌ها سرمایه‌گذاری کنید و گیاهان و درختچه‌ها یی را بکارید و رشد دهید تا دید ساختمان‌های مجاور را مسدود کنند. در این روف گاردن ، طراح از یک حصار مشبک چوبی استفاده کرده است.

یک قدم جلوتر رفته و قسمتی از پشت بام را با آلاچیق یا بادبان سایه دار بپوشانید. شما هم از سایه و هم از حس حریم خصوصی بیشتر نسبت به پنجره های همسایه بهره مند خواهید شد.

3- ایجاد آرامش بیشتر در روف گاردن

روف-گاردن-آرامش-بخش

با چیدمان پراکنده‌ای از بالش‌های ضد آب و رنگ‌های روشن و قرار دادن فرش‌هایی در فضای باز برای نرم‌تر کردن کف، موجب می شود، پشت بام ها با هر اندازه‌ای جذاب‌تر به نظر برسد. ساختن روف گاردن شما و خانواده یا دوستانتان را تشویق می کند که از پشت بام به عنوان یک پاتوق تابستانی استفاده کنید.

4- اجسام و اضلاع به صورت منحنی شکل

نورپردازی-روف

افزودن منحنی ها می تواند به کاهش احساس احاطه شدن توسط سازه های مصنوعی با لبه های سخت  کمک کند .برای مثال یک نیمکت منحنی سفارشی در اطراف یک میز گرد در فضای باز قرار می گیرد، یک منطقه نشیمن دعوت کننده را تشکیل می دهد و لبه تخت گیاهان را مشخص می کند. فواره فلزی نیز به جای یک صفحه عمودی رایج تراست. در حالی که به خودی خود منحنی نیست، اما در ارتفاعش در یک انحنا قرار گرفته است، همچنین به صورت بصری فضای جعبه ای شکل و دلگیر توسط ساختمان های اطراف را می شکند.

5-گیاهان را برای زیبایی بیشتر روف گاردن یک دست کنید

پشت-بام-سرسبز

انگورهای سرسبز، درختچه‌های برگ‌دار، علف‌های متحرک و گل‌های رنگارنگ همگی به تبدیل یک تراس شهری به یک مکان آرامش‌بخش کمک می‌کنند. برای اینکه گیاهان در تراس روی پشت بام رشد کنند، به نور مناسب و خاک و آب کافی نیاز دارند. روی گلدان های داخلی یا ظروف متوسط تا بزرگ سرمایه گذاری کنید که به سرعت خشک نمی شوند. در حالت ایده آل، سیستم آبیاری قطره ای را وصل کنید.

گیاهان بلند و لاغر از نظر ایجاد فضای سبز فراوان در حالی که فضای کمی را اشغال می‌کنند، جذابیت خوبی  به ارمغان می‌آورند.

روف گاردن شهری اغلب دارای نور «دره‌ای شهری» هستند، جایی که گیاهان یا در سایه عمیق ساختمان‌ها یا در زیر نور آفتاب کامل قرار دارند. آویزان کردن یک بادبان سایه‌دار که همچنان به نور اجازه نفوذ می‌دهد، مانند این بادبانی که تا حدودی محیط پشت بام را می‌پوشاند، یک محیط رشد سازگارتر برای گیاهان و مکان‌هایی با سایه راحت‌تر برای افراد ایجاد می‌کند.

6- برای اولویت های اصلی خود جای خالی نگه دارید

صندلی-کاری-تراس

اگر هدف اصلی شما مکانی برای سرگرمی باشد یا یک استراحتگاه خصوصی ،باید به بهترین شکل ممکن از فضای روف گاردنتان استفاده شود.

برای مثال، این پشت بام مفرح ، شامل چند قسمت نشیمن مجزا است که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. یک صندلی استراحت مکانی عالی برای استراحت انفرادی خواهد بود. در حالی که می توان از سه صندلی برای میزبانی یک گروه کوچک استفاده کرد.

7- استفاده از عناصر طبیعت در روف گاردن

عناصر-طبیعت-در-ساختمان

با افزودن یک منبع آب و گیاهانی که غذا یا مواد لانه سازی را فراهم می کنند، از پرندگان به پشت بام استقبال کنید.

برخلاف منظره سیمانی شهر، می توان تصور کرد که این پشت بام برای دوستان پردار و حشرات مفید ما مانند خانه ای باشد. پشت بام شامل  منبع آب شیرین و کاشت های  گرده افشان و دانه خوار است، از جمله گل مخروطی بنفش،اسطوخودوس و مریم گلی.

8- استفاده از دیوار روف گاردن برای رشد برخی گیاهان

دیوار-در-پشت-بام

از دیوارهای مجاور روف گاردن استفاده کنید تا از درختان انگور استفاده  کنید یا پس‌ زمینه‌ای برای هنر روی دیوار در فضای باز ارائه دهید.

این پشت بام از یک دیوار آجری برای نصب یک صفحه چوبی به سبک آسیایی و مجموعه ای از درهای چوبی حکاکی شده، و تاک استفاده می کند. ویژگی های گیاهانی که روی دیوار امتداد پیداد می کنند این است که بدون پر کردن فضای کف به محیط زیبایی هرچه تمام تر می بخشد.

شیشه-کاری-روف

ازیک پانل که میتواند گیاهان متعددی روی کاشت استفاده کنید تا از دیوار ها به عنوان قسمت زنده طراحی  خود استفاده کنید. به عنوان مثال، این روف دارای چهار پانل عمودی کاشته شده با توت فرنگی، ریحان، اسطوخودوس، رزماری و شمعدانی است.

9- در روف گاردن فضای عصرانه ایجاد کنید

فضای-عصرانه

ساعات لذت بردن از روف گاردن خود را با نورپردازی محیط در فضای باز یا به سادگی آویزان کردن چند لامپ رشته ای افزایش دهید. برای مثال این روف گاردن ترکیبی از چراغ‌های روی درختان برای استفاده ملایم نورو لامپ های زیرسقف آلاچیق برای روشن کردن قسمت‌های نشیمن استفاده می‌کند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

جهت دریافت مشاوره رایگان

فرم زیر را تکمیل کنید

در اسرع وقت، مشاوران ما با شما در تماس خواهد بود.

تهران رنویت

گروه فنی مهندسی  تهران رنویت  با هدف فعالیت صحیح و اصولی در زمینه صنعت ساختمان سازی تشکیل گردید. گروهی از مهندسین خوش فکر که هر کدام بیش از ده سال در حوزه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت داشته اند، اینبار با ایده ای نو و رویکردی متفاوت در مجموعه تهران رنویت گرد هم آمده اند تا بتوانند با اتکا به تجربه، دانش و مهارت جمعی خود، در جهت اعتلای این هنر اصیل و این صنعت متعالی، به سهم خود قدمی بردارند.