بزرگتر کردن فضا در اتاق: 7 راه برای فریب دادن چشم

آیا نیاز به طراحی خلاقانه و بزرگتر کردن فضایی کوچک دارید؟ ترفندهای هوشمندانه، الهام گرفته ازبزرگترین طراحان داخلی را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

آیا نیاز به طراحی خلاقانه و بزرگتر کردن فضایی کوچک دارید؟ ترفندهای هوشمندانه، الهام گرفته ازبزرگترین طراحان داخلی را در ادامه بررسی خواهیم کرد. هنگام تجهیز فضاهای کوچک، همه چیز اهمیت دارد. با چند انتخاب خوب برای طراحی هوشمندانه، می توانید در واقع اتاق را بزرگتر نشان دهید. تکنیک های رنگی، چیدمان مبلمان، قرار دادن آینه و طراحی خلاقانه نور می تواند چشم اکثریت را فریب دهد و فضای داخلی را بسیار جادارتر از آنچه هست نشان دهد.

1- از رنگ های روشن و غلیظ استفاده کنید که فضای اتاق ها را بزرگتر نشان می دهند

در این قسمت نحوه بزرگتر نشان دادن یک اتاق با رنگ یا به نوعی یه توهم رنگی را بررسی میکنیم. در دنیای طراحی، به خوبی شناخته شده است که رنگ‌های روشن اتاق را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهند. نور و دیوارهای روشن انعکاس بیشتری دارند و فضا را دلباز می کنند تا نوررا به طبیعی ترین شکل ممکن بازتاب کنند. سایه‌های تیره نور را جذب می‌کنند و اتاق‌ها را کوچک‌تر نشان می دهند. برجسته کردن دیوارها برای بزرگتر نشان دادن اتاق راه دیگری است. دیوارهای برجسته به فضای تزئینی در رنگ اضافه می کنند به شرط اینکه بیش از حد در معرض دید نباشند. فرآیند نقاشی و رنگ کردن اتاق را با یک ترکیب رنگی که مناسب سبک شماست شروع کنید.

بنابراین، چه رنگ هایی یک اتاق را بزرگتر نشان می دهند؟ برای داشتن بهترین جلوه ، از رنگ های ملایم مانند سفید مایل به آبی، آبی و سبز استفاده کنید و همیشه به یاد داشته باشید که اتاق های روشن تر بزرگتر و جذاب تر به نظر می رسند. یک راه حل دیگر وجود دارد: سعی کنید تزئینات و قالب های اتاق خود را با رنگ روشن تر از دیوارهای خود رنگ کنید. با انجام این کار، دیوارها دورتر ظاهر می شوند و اتاق نشیمن شما بزرگتر به نظر می رسد.

2- با نورپردازی خلاقانه فضای خود را باز کنید

اگر به نور طبیعی دسترسی دارید، وارد کردن آن به خانه از طریق پنجره های بزرگ فوراً اتاق را تبدیل به یک فضای بزرگتر می کند و محدویت فضای شما را کمتر می کند.از پرده های نازک و روشن استفاده کنید تا نور بیشتری وارد شود. اگر منظره مناسبی ندارید، گل و گیاه در نزدیکی پنجره ها قرار دهید و از نور مصنوعی برای روشن کردن فضا استفاده کنید.

نور طبیعی فضای داخلی هر اتاق را باز می کند و آن را بزرگتر نشان می دهد. اگر نور طبیعی داشته باشید عالی است. با این حال، اگر نور طبیعی ندارید، ناامید نشوید. با استفاده از وسایل روشنایی، جلوه های بصری خلاقانه ایجاد کنید. از این که یک نور ساده چقدر در بزرگتر نشان دادن فضا تاثیر دارد شگفت زده خواهید شد.

3- به هم ریختگی و نامنظمی رو از فضای اتاق حذف کن

سعی کنید کف اتاق را تا حد امکان شفاف نگه دارید. برای ایجاد توهم فضای بیشتر، فرش های بزرگ را از فضای طراحی حذف کنید.

مینیمالیسم برای دیوارهای شما نیز مناسب است یا به عبارتی دیوارهای خود را با تصاویر زیاد نپوشانید. وقتی به این فکر می کنید که چگونه یک اتاق را بزرگتر نشان دهید، یک نقاشی بزرگ بهتراز چند نقاشی کوچک فضا را باز می کند.

فضای اتاق بهینه سازی و اتاق خود را مرتب و منظم نگه دارید. نه تنها باعث شادی بیشتر می شود، بلکه هیچ چیز به اندازه چیزهای اضافی فضای کوچک را تنگ تر نمی کند. با چیدمان منظم یا دوراز دید، فضایی که در نظراست مرتب و بازتر می شود.

4- یک نقطه یا مکان جالب توجه برای بزرگتر کردن فضا ایجاد کنید

یک ناحیه یا ویژگی که توجه چشم را جلب می کند. در اتاق غذاخوری، احتمالاً میز است. در اتاق خواب، تخت است. آن نقطه کانونی را به ستاره اتاق تبدیل کنید. مبلمان را طوری بچینید که تمرکز روی آن قسمت باشد و دکوراسیون بقیه اتاق را به حداقل برسانید (تعداد لوازم جانبی را محدود کنید.)

5- از آیینه برای بزرگتر کردن فضا استفاده کنید

آینه های روی دیوارها و میزهای شیشه ای نیز به اتاق شما احساس بازتری می دهند یا از درهای کابینت آینه ای استفاده کنید. آیا تا به حال به آینه روی زمین فکر کرده اید؟ این روش هوشمندانه دیگری برای بزرگتر نشان دادن اتاق است.

آیا آینه ها اتاق را بزرگتر نشان می دهند؟ پاسخ یک بله قاطعانه است. آینه ها می توانند اتاق شما را بزرگتر و بازتر نشان دهند. از یک نقطه کانونی برای جلب توجه استفاده کنید و آینه های خود را به سمت آن زاویه دهید تا توهم عمق ایجاد کنید. همچنین آینه ها نور طبیعی و مصنوعی را منعکس می کنند تا اتاق را در طول روز و شب روشن تر کنند. قرار دادن آینه در نزدیکی پنجره برای انعکاس دنیای بیرون بسیار موثر است.

6- با استفاده از مبلمان برای بزرگتر کردن فضا خلاقیت به خرج دهید

به خاطر داشته باشید که مبلمان بلند و حجیم می توانند فضای گرانبهایی را اشغال کنند. مبل و صندلی هایی با دسته های باز و پایه های بازانتخاب کنید.استفاده از این مبلمان اتاق را بازتر نشان می دهد.

استفاده از مبلمان مناسب یک راه کلیدی برای بزرگتر کردن فضا در اتاق است. از مبلمان چند منظوره استفاده کنید، مانند صندوقچه ای که می تواناز آن به عنوان میز قهوه خوری، مبل تختخواب شو یا تختخواب با کشوهای ذخیره سازی استفاده کرد. میزهای ناهار خوری قابل افزایش، میزهای تاشو و میزهای تودرتو که می توانند در صورت عدم نیاز آن ها را کوچک کرد و یا کنار گذاشت نیز گزینه های خوبی هستند.

7- استفاده حداکثری از قسمت های مخفی اتاق برای بزرگتر کردن فضا

بهترین استفاده از فضای خود را می توان با ذخیره سازی زیر تخت یا استفاده خلاقانه از فضای کمد نیز به دست آورد. دیوار خالی دارید؟ طراحان آپارتمان استفاده از قفسه های شناور و دیگر گزینه های طراحی هوشمند را پیشنهاد می کنند.

طولانی ترین خط مستقیم درهراتاق، مورب است. هنگامی که مبلمان خود را در زاویه قرار می دهید، چشم را در امتداد دیوار بلندتر هدایت می کند در نتیجه طول دیوار بلندتر به چشم می آید و علاوه برآن فضای ذخیره سازی اضافی در پشت مبلمان و بین دیوار دریافت می کنید.

مبلمان خود را متناسب با اندازه اتاق تنظیم کنید. قطعات بزرگتر مبلمان را در کنار دیوارها قرار دهید تا فضای باز را به حداکثر برسانید تا یک اتاق کوچک بزرگتر به نظر برسد. مسیرها را مسدود نکنید. اگر مبلمان و لوازم جانبی جلوی دید اتاق را بگیرند، فضای اتاق تنگ به نظر می رسد.

سوالات متداول

سوال: استفاده از چه رنگهایی باعث میشود اتاق بزرگ تر به چشم بیاید؟

پاسخ: اگر به دنبال رنگ‌هایی هستید که اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند، به دنبال رنگ‌های روشن مانند سفید یخچالی ، آبی غبارآلود، خاکستری روشن و سبز مغزپسته ای باشید.

سوال: آیا مجهز کردن اتاق به ابزار داخل دیواری اتاق را بزرگتر نشان می دهند؟

پاسخ: شما می توانید  با استفاده مناسب از مبلمان داخلی یا چند منظوره، یک اتاق را بزرگتر نشان دهید. اینکار به شما مکانی برای ایده ها و وسایل جدید می دهد و درعین حال فضای ذخیره سازی با ارزشی را برای شما فراهم می کند.

سوال: چه سبک مبلمانی می تواند در بزرگتر کردن فضا موثر باشد؟

پاسخ: مبلمان چند منظوره، یا قطعاتی که می توان در چند راه مختلف از آنها استفاده کرد، راه خوبی برای بزرگتر جلوه دادن اتاق هستند. قطعاتی که پایه های بازتری دارند مانند مبل تخت خواب شو.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

جهت دریافت مشاوره رایگان

فرم زیر را تکمیل کنید

در اسرع وقت، مشاوران ما با شما در تماس خواهد بود.

تهران رنویت

گروه فنی مهندسی  تهران رنویت  با هدف فعالیت صحیح و اصولی در زمینه صنعت ساختمان سازی تشکیل گردید. گروهی از مهندسین خوش فکر که هر کدام بیش از ده سال در حوزه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت داشته اند، اینبار با ایده ای نو و رویکردی متفاوت در مجموعه تهران رنویت گرد هم آمده اند تا بتوانند با اتکا به تجربه، دانش و مهارت جمعی خود، در جهت اعتلای این هنر اصیل و این صنعت متعالی، به سهم خود قدمی بردارند.