کتابخانه خانگی: طراحی ایده آل با استفاده از نکات کلیدی

خانه ای بدون کتابخانه و گوشه ای برای مطالعه می تواند زیبا باشد اما هیچوقت کامل نیست.زیرا مکان خاصی در منزل شما وجود ندارد که در آن بتوانید
طراحی-کتابخانه

چگونه می توان یک کتابخانه خانگی ایجاد کرد؟

خانه ای بدون کتابخانه و گوشه ای برای مطالعه می تواند زیبا باشد اما هیچوقت کامل نیست.زیرا مکان خاصی در منزل شما وجود ندارد که در آن بتوانید از لحظاتی آرام در کاوش در جهان های ناشناخته لذت ببرید. بیشمار طرح سنتی و مدرن وجود دارد که شما می توانید طرح کلی کتابخانه خود را از آنها الگوبرداری کنید. برای داشتن یک کتابخانه ایده آل چندین قانون اساسی وجود دارد که بهتر است از آنها پیروی کنید؛ این قوانین بسته به اندازه کتابخانه خانگی شما متفاوت است. اما این تفاوتها اکثرا جزئی هستند و قوانینی که در ادامه بررسی خواهیم کرد برای طیف وسیعی از کتابخانه ها صدق می کند.

این قوانین به شما کمک می کند تا از تجربه خواندن خود بیشترین لذت را ببرید و محیط کتابخانه همانند کتابی که مطالعه می کنید برای شما فضای آرامش بخشی را ایجاد کند. در ادامه با بررسی این قوانین، نکات بسیار کلیدی در مورد نحوه طراحی یک کتابخانه خانگی را به شما خواهیم گفت.

کتابخانه-خانگی

1- جایی مناسب برای کتابخانه خانگی خود انتخاب کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مکان مناسبی را برای کتابخانه خود انتخاب کنید. زیرا نه تنها باید یک هدف زیبایی شناختی در ارتقای طراحی داخلی خانه شما داشته باشد، بلکه باید کاربردی و دسترسی به آن آسان باشد. با تصمیم گیری در مورد اتاقی که می خواهید کتابخانه جدید خود را قرارد دهید، شروع کنید.

بیشتر مواقع اتاق خواب یا نشیمن انتخاب مناسبی است. در مرحله بعد، مقدار فضای دیوار مورد نیاز برای ادغام یکپارچه کتابخانه خود را در طراحی در نظر بگیرید.کتابخانه نباید به طوری باشد که فضای کلی محیط را نامنظم کند. باید طوری نصب شود که فضا را کامل کند. سعی کنید طوری دیوار خود را انتخاب کنید که به توان مبلمان یا جایی برای نشستن در اطراف آن ایجاد کرد. اگر پنجره ای کوچک هم نزدیک دیواری که انتخاب می کنید هم قرار داشته باشد که چه بهتر!

مکان-مناسب

2- ترکیب رنگ ایده آل را پیدا کنید

نوبتی هم که باشد نوبت انتخاب یک ترکیب رنگ مناسب است. بسیاری از مردم به ترکیب و طرح رنگ کتابخانه جدید خود توجه کافی ندارند و خیلی سلده از کنار آن رد می شوند. اما رنگهای مناسب تاثیر زیادی در جذابیت و زیبایی محیط مطالعه دارد.ترکیب رنگ هم مانند انتخاب کردن مکان مناسب باید طوری باشد که فضا را به جای تخریب کردن تکمیل کند.

خوشبختانه، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد، از چوب تیره تا روشن، از رنگ خاکستری تا سفید خالص و حتی مشکی. بسته به طراحی اتاق، می توانید ساده و پیچیده یا مدرن و سنتی بودن ترکیب رنگ فضای خود را انتخاب کنید.

ترکیب-رنگ

3- کتابخانه باید فضا کافی برای گذاشتن کتابها داشته باشد

یکی از مهمترین جنبه های ساخت کتابخانه خانگی شما تفکر محتاطانه است.یعنی به تعداد کتابهایی که در حال حاضر دارید فکر نکنید، مهم این است که قصد دارید چند کتاب داشته باشید. از آنجایی که پیش‌بینی چنین چیزی می‌تواند بسیار سخت باشد، به خصوص اگر کتاب های زیادی را دوست داشته باشید اضافه کنید. پس باید حداکثر فضا برای ذخیره‌سازی را ایجاد کنید. و سازماندهی دقیق را دنبال کنید.

با توجه به طرح‌های فراوان در بازار از نظر عرض و ارتفاع، می توانید در مورد راه‌حل‌های قفسه‌بندی تحقیق کنید که نه تنها با طراحی داخلی شما مطابقت دارند، بلکه به اندازه کافی محکم و قابل اعتماد برای تحمل وزن کتاب‌ها هستند. سعی کنید به دنبال طرح‌های کتابخانه‌ای باشید که دارای پیکربندی‌های متنوعی هستند. حالا می توانید ایده های بصری جذاب برای چیدمان کتاب ها پیاده کنید.

4- قواعد نورپردازی را برای کتابخانه خانگی رعایت کنید

در مکانی که در دنیایی متفاوت غوطه ور می شوید و در سفری اکتشافی حرکت می کنید، نورپردازی بسیار مهم است. مطمئن شوید که گوشه، کاناپه یا صندلی مطالعه شما در طول روز به میزان کافی با نور طبیعی روشن می‌شود. بنابراین مناسب بودن اندازه پنجره برای دریافت نور طبیعی بسیار مهم است.

برای ساعات طولانی مطالعه در غروب و حتی نیمه شب، شما نیاز دارید که نور مصنوعی گرمی داشته باشید که با درخشش ملایمی روی کاغذ بتابد. علاوه بر این، باید به اندازه کافی نورانی باشد تا بتوانید کلمات را به راحتی و بدون خسته کردن چشمان خود بخوانید.

نورپردازی-کتابخانه

5- چیدمان مبلمان و صندلی اهمیت بالایی دارد

به عنوان آخرین نکته، موقعیت مبلمان نقش بزرگی در تجربه شما از کتابخانه و همچنین جلسات مطالعه شما ایفا می کند. در حالی که قطعاً باید این مرحله را از قبل برنامه ریزی کنید، احتمالاً موقعیت ایده آلی را برای صندلی مطالعه یا گوشه خود پیدا نخواهید کرد قبل از اینکه فرصتی برای اجرای آزمایشی داشته باشید.

با کمی آزمون و خطا، نقطه ای را در اتاق خواهید یافت که در آن نور در طول روز به اندازه کافی می تابد و نور مصنوعی درخشش مناسب به شما می دهد. اگر دوست دارید هر از گاهی مکان را عوض کنید، مطمئن شوید که مکان جدید شما با نشاط و از لحاظ نورپردازی مناسب باشد.

مبلمان-کتابخانه

از کتابخانه خانگی خود لذت ببرید!

کتابخانه خانگی یکی از ارزشمندترین نکاتی است که می توانید در طراحی داخلی و به طور کلی در زندگی خود در نظر بگیرید. نکات و قوانینی که با هم بررسی کردیم را دنبال کنید؛ به این امید که مشکلی در ساخت کتابخانه ای که همیشه می خواستید نداشته باشید.

کتابخانه-آرامش-بخش

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

جهت دریافت مشاوره رایگان

فرم زیر را تکمیل کنید

در اسرع وقت، مشاوران ما با شما در تماس خواهد بود.

تهران رنویت

گروه فنی مهندسی  تهران رنویت  با هدف فعالیت صحیح و اصولی در زمینه صنعت ساختمان سازی تشکیل گردید. گروهی از مهندسین خوش فکر که هر کدام بیش از ده سال در حوزه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت داشته اند، اینبار با ایده ای نو و رویکردی متفاوت در مجموعه تهران رنویت گرد هم آمده اند تا بتوانند با اتکا به تجربه، دانش و مهارت جمعی خود، در جهت اعتلای این هنر اصیل و این صنعت متعالی، به سهم خود قدمی بردارند.