طراحی فضای سبز و محوطه سازی

طبیعت بکر محل تولد آرامش است

اجرای محوطه و طراحی فضای سبز

طراحی محوطه و طراحی فضای سبز ، هنر تنظیم ویژگی‌های بخشی از زمین بر اساس معیارهای زیبایی‌شناختی و علمی است. محوطه سازی و طراحی فضای سبز شامل به کارگیری عناصر غیر زنده مانند سنگفرش‌ها و عناصر زنده مانند گل و گیاه است. ایجاد محوطه‌های سرسبز و چشم‌نواز، بر پایۀ معیارها و اصول خاصی انجام می‌شود. اصولی که تلفیقی از جنبه‌های زیبایی شناختی و در نظر گرفتن جنبه‌های علمی است. برای داشتن یک محوطه زیبا، حتماً نباید ویلا یا خانه‌ای با متراژ بزرگ داشته باشید. رعایت اصول طراحی فضای سبز ، کمک می‌کند تا حتی حیاط خلوت کوچک منزل خود را به بخشی دنج و دلنشین از منزل تبدیل کنید.

اهمیت و مزایای فضای سبز

امروزه با توجه به افزایش مشغله های کاری و فکری داشتن یک فضای سبز با طراحی آرامش بخش می‌تواند برای مدتی ذهن شما را خالی از هرگونه استرس و فشارهای عصبی کند. طراحی فضای سبز به داشتن یک زمین چمن در حیاط خانه ختم نمی‌شود. امروزه متخصصین و مهندسان زیادی در ایران و خارج از ایران ایده های خلاقانه ای برای ایجاد یک فضای سبز جذاب و آرامش بخش می دهند. المان ها و کانسپت های زیادی در ایجاد یک فضای سبز وجود دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اقدامات مهم برای طراحی فضای سبز

  • بررسی فضا و محیط: قبل از انجام هرکار و گرفتن هرگونه تصمیم، باید محیط کار را از همه نظر بررسی کنید. شرایط جغرافیایی مثل آب و هوا، خاک، میزان گودبرداری و دیگر مسائل مانند زاویه دید شخص به فضا از خانه و…
  • طراحی نقشه کلی  و جز به جز پروژه: برای پیش رفتن نیاز به یک برنامه دقیق دارید. ابتدا تمامی ایده ها و مسائل را روی نقشه کلی امتحان کنید و سپس با مشورت کارفرما نسبت به طراحی نقشه اصلی با توجه به جزئیات و طراحی سه بعدی تمامی قسمت های فضای سبز اقدام کنید. دقت خود را به حداکثر برسانید زیرا هر ایرادی که در این نقشه داشته باشید منجر به مشکلات کوچک و بزرگ در حین انجام پروژه می‌شود.
  • ایجاد کردن فضای سبز با المان های طبیعی و مصنوعی: حالا نوبت این است که نقشه اصلی را مو به مو اجرا کنید. این که از چه المان هایی برای زیبایی منظره استفاده کنید بستگی به کارفرما و نقشه شما دارد. در ادامه تعدادی از این عناصر را بررسی خواهیم کرد.
  • خدمات باغبانی و نگهداری: قطعا به یک یا چند باغبان حرفه ای برای پیاده سازی نقشه شما نیاز است. علاوه بر آن بعد از کاشت گلها و گیاهان باید برنامه ای برای نگهداری درست از آنها داشته باشید.

فضای سبز خود را زیباتر کنید

علاوه بر عناصر طبیعی مانند گلها و گیاهان، عناصر مصنوعی نیز وجود دارند که می توانید با توجه به سلیقه، متراژ باغ ،بودجه و … از آنها استفاده کنید. عناصری مانند:

  • گذرگاه: یکی از ضروری ترین مواردی که حین طراحی باید لحاظ کنید ایجاد یک گذرگاه است که معمولا برای ادغام شدن گذرگاه با محیط از المان های طبیعی مانند سنگ استفاده می‌شود.
  • پل: استفاده از پل علاوه بر زیبایی که ایجاد می کند، می تواند به نگهداری بهتر از فضای سبز کمک کند. اگر می‌خواید روی گلهای حساس پا نگذارید آنها را در مسیر پل قرار دهید.
  • استخر یا یک حوضچه آب: با کار گذاشتن یک استخر می‌تواند روز گرم تابستانی را به لذت بخش ترین شکل ممکن پشت سز بگذارید. همچنین می توانید از حوضچه های کوچک آب استفاده کند و برای عبور از روی آن از پل کمک بگیرید.
  •  آلاچیق: ساخت یک آلاچیق نیز می تواند به زیبایی محیط بیافزاید. علاوه بر آن می تواند در صورت مساعد بودن هوا اوقات خوبی را تنهایی یا همراه با افراد دیگر بگذرانید.
  • نورپردازی خلاقانه: در طول روز با توجه به نبود سقف از نور طبیعی بهره خواهید برد. اما زمانی که هوا تاریک می‌شود با نورپردازی خلاقانه که با توجه به رنگهای دیگر عناصر فضا انجام می‌شود، جلوه بصری جذابی را خلق خواهید کرد

تهران رنویت

فرآیند مهندسی در یک فضای خلاق، مهندسان و کارکنان را به چالش می‌کشد تا محدودیت‌های فنی را بدون به خطر انداختن ایمنی یا زیبایی‌شناسی، پشت سر بگذارند.  ما مرزها را برای ارائه عملکرد، خدمات و طراحی پیشرفته با احترام به دیدگاه مشتریانمان باز تعریف می کنیم .تیم ما برای طراحی، مهندسی، ساخت و طراحی فضای سبز در سراسر ایران شهرت دارد.

طراحی فضای سبز

جهت ثبت درخواست مشاوره و خدمات کلیک کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان

فرم زیر را تکمیل کنید

در اسرع وقت، مشاوران ما با شما در تماس خواهد بود.

تهران رنویت

گروه فنی مهندسی  تهران رنویت  با هدف فعالیت صحیح و اصولی در زمینه صنعت ساختمان سازی تشکیل گردید. گروهی از مهندسین خوش فکر که هر کدام بیش از ده سال در حوزه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت داشته اند، اینبار با ایده ای نو و رویکردی متفاوت در مجموعه تهران رنویت گرد هم آمده اند تا بتوانند با اتکا به تجربه، دانش و مهارت جمعی خود، در جهت اعتلای این هنر اصیل و این صنعت متعالی، به سهم خود قدمی بردارند.