طراحی داخلی و اجرای طرح

طراحی داخلی و اجرای طرح​

طراحی داخلی ،هنر و علم ارتقای فضای داخلیِ ساختمان برای دستیابی به محیطی سالم‌تر و زیباتر برای افرادی است که از فضا استفاده می کنند. به کسی طراح داخلی می گوییم که چنین پروژه‌هایی را برنامه‌ریزی، هماهنگی و مدیریت می کند و همچنین حرفه طراحی داخلی یک حرفه چند وجهی است که شامل توسعۀ مفهومی، برنامه‌ریزی فضا، برنامه نویسی، تحقیق، ارتباط با ذینفعان یک پروژه، مدیریت ساخت و اجرای طرح است.

چند نکته مهم در رابطه با طراحی داخلی

وقتی یک ساختمان آماده است، نوبت به بخش طراح داخلی می‌رسد. طراحان داخلی هر سال ایده های جدیدی وارد صنعت طراحی داخلی می‌کنند. طراحی داخلی به مواردی زیادی از قبیل بودجه، متراژ، میزان نور طبیعی، سلیقه کاربر و … بستگی دارد. در اینجا ما چند نکته کلیدی و کارآمد را در ادامه با شما بررسی خواهیم کرد. 

1- سبک مورد نظر خود را پیدا کنید

پیدا کردن سبک و استایل مورد نظر اولین مرحله و به نوعی شروع کار شماست. حتی اگر به فکر استخدام طراحان داخلی مانند تیم تهران رنویت هستید، موضوع انتخاب استایل تا حدی زیادی به سبیقه شما مربوط می‌پسندید؟ سنتی؟ شیک و رسمی؟ پر نشاط و انرژی بخش؟…؟. رنگ های آرامش بخش را می پسندید یا شاد و انرژی بخش؟

شما با در نظر گرفتن سلیقه و انتخاب سبک مورد نظر، می توانید آدرس یک طراحی ایده آل را به طراحان داخلی بدهید.

2- عناصری که مورد پسند نیست را پیدا کنید

معمولا نام بردن مواردی که دلخواه شما نیست از گفتن مواردی که دوست دارید ساده تر است. با حذف یا محدود کردن عناصری که دوست ندارید، انرژی منفی را از فضای طراحی دور خواهید کرد. برای مثال ممکن است رنگ مشکی برای برخی از افراد یاد آور خاطرات بد در گذشته باشد. یا صندلی چوبی شما را به دوران مدرسه بازگرداند و اگر در آن دوران خاطرات خوبی نداشته باشد، به طور ناخودآگاه حس بدی نسبت به صندلی و حتی آن اتاق پیدا می‌کنید.

3- حفظ تعادل بسیار مهم است

ممکن است شما نوعی مبلمان با توجه به سلیقه‌تان انتخاب کنید. آیا به این فکر کرده اید که آن مبلمان مناسب متراژ فضا است یا خیر؟ سعی کنید سلیقه خود را با پتانسیل فضای طراحی ترکیب کنید تا به تعادل برسید. شما نمی توانید در یک اتاق 20 متری از مبلمان 9 نفره استفاده کنید؛ زیرا دیگر فضا برای رفت و آمد هم ندارید! از طرفی برای یک سالن        بزرگ استفاده از مبلمان کوچک توصیه نمی شود؛ چرا که دیگر مبلمان شما در سالن به چشم نمی‌آید. سعی کنید تجمع و شلوغی در یک قسمت فضا اتفاق نیافتد. برای مثال قسمتی از فضا را برای تماشای تلویزیون، قسمتی را برای دکوری ها، فضایی برای استراحت و… ایجاد کنید.

4- انتخاب ترکیب رنگ مناسب

انتخاب رنگ یکی از مهم ترین قسمت های طراحی داخلی است. یک ترکیب رنگ درست می‌تواند تمام عناصر شما را در فضا به هم ارتباط دهد؛ اما از طرفی ترکیب رنگ نامناسب آشفتگی عجیبی ایجاد می‌کند و ممکن است تمام زحمات شما برای دیگر مراحل طراحی را به باد دهد.

مشاوران و متخصصان داخلی باید از سلیقه کاربران آگاهی کامل داشته باشند. عده ای از افراد رنگ های پرانرژی و عده ای رنگ های آرام دوست دارند. روانشناسی رنگ ها در این قسمت نقش مهمی را ایفا می‌کنند. رنگهای مکمل را برای ترکیب پیدا کنید. تعادل را بین رنگ های تیره و روشن حفظ کنید.

اگر فضای شما دارای چند اتاق است، رنگ هارا طوری انتخاب کنید که ارتباط بین اتاق ها حفظ شود. از همین رو توصیه می‌شود که انتخاب ترکیب رنگ همه اتاق ها را با هم انجام دهید تا از هم گسیخته شدن اتاق ها جلوگیری کنید. 

5- نیازی به خرید وسایل گران قیمت نیست

ارتباط مستقیم کیفیت و قیمت قابل انکار نیست، اما استفاده از وسایل گران قیمت نمی‌توانند تضمینی برای ایده‌آل بودن طراحی داخلی شما نیست. وسایل فضای شما باید متناسب با نیاز شما تهیه شوند. ممکن است نوعی مبلمان گران قیمت به چشم  شما بیاید اما مسئله این است که ممکن است آن مبلمان مناسب فضای اتاق شما نباشد. متخصصان طراحی داخلی تهران رنویت همواره در تلاشند تا بهترین طراحی را با مناسب ترین هزینه ممکن برای شما انجام دهند.

6- هیچوقت در فرآیند طراحی داخلی عجله نداشته باشید

صبر و حوصله کلید موفقیت در هرکار است. از پایه و ابتدایی ترین مسائل شروع کنید. انتخاب و نصب کفپوش گزینه خوبی برای شروع است.  کفپوش را طوری انتخاب کنید که شما در ایده پردازی برای دیگر قسمت ها محدود نکند. اگر وسایل شما از قبل آماده است، نسبت به آنها رنگ دیواره ها و کف را انتخاب کنید و اگر قصد خرید وسایل را دارید، ابتدا ترکیب رنگی خود را انتخاب کرده و نسبت به آن برای تهیه کردن وسایل اقدام کنید.

 

اگر در هر مرحله از کار نیاز به همکاری یا کمک داشتید، تیم تهران رنویت به همکاری و مشاوره به شما مفتخر است.

طراحی داخلی

جهت ثبت درخواست مشاوره و خدمات کلیک کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان

فرم زیر را تکمیل کنید

در اسرع وقت، مشاوران ما با شما در تماس خواهد بود.

تهران رنویت

گروه فنی مهندسی  تهران رنویت  با هدف فعالیت صحیح و اصولی در زمینه صنعت ساختمان سازی تشکیل گردید. گروهی از مهندسین خوش فکر که هر کدام بیش از ده سال در حوزه های مختلف صنعت ساختمان فعالیت داشته اند، اینبار با ایده ای نو و رویکردی متفاوت در مجموعه تهران رنویت گرد هم آمده اند تا بتوانند با اتکا به تجربه، دانش و مهارت جمعی خود، در جهت اعتلای این هنر اصیل و این صنعت متعالی، به سهم خود قدمی بردارند.